Informacje – Thief: Dark Project/Gold

Miasto to brutalne miejsce pełne brudu, smrodu i przestępczości. Rządzi tu surowe prawo narzucone przez fanatyczny Zakon Młotodzierżców i przeludnienie. W ciasnych kamienicach tłoczy się zagłodzony plebs, podczas gdy w ogromnych rezydencjach ucztuje i bawi się patrycjat. W takim właśnie świecie żyje Garrett, sierota wychowany na ulicy. Kradł, żeby przeżyć.

Jego niezwykły talent został zauważony przez tajemniczego Artemusa, członka Bractwa Strażników, który zaproponował mu zmianę życia. Garrett wybiera obietnicę, nic życie kieszonkowca.

Chłopiec trafia do siedziby Strażników, gdzie rozpoczyna się jego szkolenie. Mijają lata. Opanowawszy strzelectwo, walkę mieczem i skradanie się jest już gotowy. Do czego? Gdy Garrett dowiedział się, że Strażnicy w ten sposób go chcieli wykorzystać do wykonywania dla nich zadań, odłącza się od nich i zaczyna pracować na własny rachunek.

Garrett zostaje tzw. „Wolnym Strzelcem” czyli złodziejem pracującym samemu. Dzięki swojej precyzji i talentowi wiele większych przywódców przestępczości chce go zrekrutować do swojej „stajni” jednak Garrett nadal pozostaje neutralnym i samotnym złodziejem. Wkrótce kontaktuje się z nim kobieta o imieniu Wiktoria, która ma dla niego zlecenie. Kto by pomyślał, że to początek jego kłopotów?

Thief: Dark Project to pierwsza część kultowej serii gier akcji typu „skradanek”. Przed nami dwanaście misji, w których będziemy eksplorować różnorodne lokacje, w tym wielkie szlacheckie posiadłości, kopalnie, katedry itp. Naturalnie na naszej drodze stają zwykli ludzie, strażnicy, zawodowi zabójcy oraz krwiożercze potwory jak zombie.

Oryginalnym pomysłem, jak na gry akcji, jest założenie, że bezpośredni atak na przeciwników przeważnie kończy się przegraną. Cele misji wypełnia się raczej unikając oponentów i pułapek, a nie walcząc twarzą w twarz. Jeśli już trzeba kogoś zabić, to najlepiej skradając się od tyłu wbić mu miecz w plecy lub z dużej odległości zatopić w nim strzałę z łuku. Thief wykorzystuje efektowny, w pełni trójwymiarowy silnik graficzny Dark Engine (szczegółowo przedstawione warunki atmosferyczne, ładne modele postaci, budynki, tła itp.). Idealnie dopełnia go doskonały dźwięk, który np. ułatwia zorientowanie się, z której strony nadciąga niebezpieczeństwo. Należy także zaznaczyć, że tytuł ten posiada bardzo wciągającą i nieprzewidywalną fabułę pełną ciekawych i oryginalnych zagadek oraz rzadko spotykaną atmosferę.

Rok po premierze gry Dark Project twórcy zdecydowali się wydać jej rozszerzoną wersję nazwaną Gold Edition. Poza trzema dodatkowymi misjami uzupełniającymi fabułę gracze otrzymali w pełni załataną grę oraz edytor poziomów Dark Editor, który zapoczątkował całą serię wyśmienitych, amatorskich fanmisji tworząc niejako scenę twórczości fanów w tej materii.

 

Thief: Dark Project
Producent: Looking Glass Studios
Wydawca: Eidos Interactive
Premiera: 1998

 

 

 

Thief: Gold Edition
Producent: Looking Glass Studios
Wydawca: Eidos Interactive
Premiera: 1999